Silver Medals for Avinash Sable, Priyanka; Wrestler Ravi Dahiya, Naveen Make the Finals; Sharath Kamal-Sathiyan Pair, Nikhat Zareen Earn Finals Berth

at least a bronze each, hoping to make it to the finals and fight for gold.

CWG 2022 – FULL COVERAGE | DEPTH | INDIA FOCUS | OUTSIDE THE FIELD | IN PHOTOS | MEDALS

And then also two Indian teams will compete in the semi-finals of their respective events. The men’s team will face South Africa in the hockey match of the last four legs, while the women’s team will face England in the cricket semi-final. A win for each gives them a medal and a chance to claim gold later.

Then there is also plenty of action in table tennis, badminton and athletics.

Here is the full schedule of Indian events at CWG 2022 on August 6 (all times in IST)

ATHLETICS AND PARA ATHLETICS

  • F55-57 Women’s Shot Put Final: Poonam Sharma, Sharmila, Santosh – 2:50 PM
  • Women’s 10,000m Race Walk Final: Priyanka, Bhawana Jat – 3:00 PM
  • Men’s 3000m Steeplechase Final: Avinash Sable – 4:20 PM
  • Women’s Tea 4x100m Relay Round 1, Series 1: Hima Das, Dutee Chand, Shrbani Nanda, NS Simi – 4:45 PM
  • Women’s Hammer Throw Final: Manju Bala – 11.30pm
  • Men’s 5000m Final: Avinash Sable – 12:40 PM

LAWN COME

  • Men’s Fours, Final: India vs Northern Ireland – 4.30pm

SQUASH

  • Men’s Doubles Quarter Finals: V Senthilkumar/Abhay Singh vs Yow Eain Ng/Wern Chee Yuen – 5:15 PM
  • Mixed Doubles Semifinal: Dipika Pallikal/Saurav Ghosal vs Joelle King/Paul Coll – 6:00 PM

BADMINTON

  • Women’s Singles Quarter Finals: PV Sindhu vs Jin Wei Goh – 4:20 PM
  • Women’s Singles Quarter Finals: Akarshi Kashyap vs Kirsty Gilmour – 6:00 PM
  • Men’s Singles Quarter Finals: Kidambi Srikanth vs Toby Penty – 10pm
  • Men’s Singles Quarter Finals: Lakshya Sen vs Paul Georges – 10pm
  • Women’s Doubles Quarter Final: Treesa Jolly and Gayatri Gopichand Tahlia Richardson/Katherine Wynter – 10:50 PM
  • Men’s Doubles Quarter Final: Chirag Shetty/Satwiksairaj Rankireddy vs Schueler/Nathan – 11:40 PM

BOXING

  • Women’s Minimum Weight (45-48 kg) Semi-Finals: Nitu Ghangas vs Priyanka Dhillon – 3:00 PM
  • Men’s Flyweight (48kg-51kg) Semifinal: Amit Panghal vs Patrick Chinyemba – 3:30 PM
  • Women’s Light Flyweight (48kg-50kg) Semifinal: Nikhat Zareen vs Savannah Stubley – 7:15 PM
  • Women’s Lightweight (57kg-60kg) Semifinal: Jaismine vs Gemma Richardson – 8pm
  • Men’s Featherweight Semifinals: Mohammad Hussamuddin vs Joseph Commey – 11:30 PM
  • Men’s Welterweight (63.5kg-67kg) Semifinal: Rohit Tokas vs Stephen Zimba – 12:45 PM
  • Semifinal Super Heavyweight (over 92 kg): Sagar vs Ifeanyi Onyekwere – 1:30 AM

CRICKET

  • Women’s T20 Semifinal: India vs England – 3.30pm

HOCKEY

  • Men’s Team Semi-Finals: India vs South Africa – 10:30 PM

TABLE TENNIS AND PAIRING TENNIS

  • Women’s Doubles, Round of 16: Akula Sreeja/Reeth Tennison vs Anna Chloe Thomas Wu Zang/Lara Whitton – 2pm
  • Women’s Doubles, Round of 16: Manika Batra/Diya Parag Chitale vs Oumehani Hosenally/Nandashwaree Jalim – 2pm
  • Men’s Singles Quarter Finals: Sharath Kamal vs Quek Izaac Yong – 2:40 PM
  • Men’s Singles Quarter Finals: G Sathiyan vs Sam Walker – 15:25 IST
  • Men’s Singles Quarter Finals: Sanil Shetty vs Liam Pitchford – 3:25 PM IST
  • Women’s Singles Semifinal: Sreeja Akula vs Tianwei Feng – 16:10 IST
  • Men’s Doubles Semifinal: Sharath Kamal/G Sathiyan vs Nicholas Lum/Finn Luu – 4:55 PM IST
  • Mixed Doubles Semifinals: Achanta Sharath Kamal/Akula Sreeja vs Nicholas Lum/Minhyung Jee – 6:00 PM
  • Women’s Doubles Quarter Finals* – 8.30pm IST

PARA-BADMINTON

  • Men’s Singles Classes 3-5: Bronze Medal Match: Raj Aravindan Alagar vs Isau Ogunkunle – 6:15 PM
  • Women’s Singles Class 3-5 Bronze Medal Match: Sonalben Patel vs Sue Bailey – 12:15 PM
  • Women’s Singles Class 3-5 Gold Medal Match: Bahvina Patel vs Christina Ikpeoyi – 1:00 AM

WRESTLING (starts at 3:00 PM)

  • Men’s 57 kg quarter-final freestyle: Ravi Kumar vs Suraj Singh
  • Quarter-final freestyle men 97 kg: Deepak Nehra vs Randhawa
  • Women’s 76 kg quarter-final: Pooja Sihag vs Montague
  • Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 1: Vinesh Phogat vs Mercy
  • Women’s 50 kg freestyle – Nordic System match 1:Pooja Gehlot vs Lemofack
  • Men’s 74 kg freestyle 1/8 final: Naveen vs Ogbonna John
  • Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 2: Vinesh Phogat vs Samantha
  • Women’s 50 kg freestyle – Nordic System 2 match: Pooja Gehlot vs Ndolo
  • Women’s 53 kg freestyle – Nordic System match 3: Vinesh Phogat vs Keshani

*SUBJECT TO QUALIFICATION

Read the Latest news and Important news here

Leave a Comment

Your email address will not be published.